Dişçi Korkusu Nasıl Aşılır?

disci-korkusu

Dişçi korkusu, toplumda büyükten küçüğe birçok insanın yaşadığı bir sorundur. Dişçi korkusu olanlar genellikle bu fobiyi aşabilmek için uğraşıyorlar. Çoğu insan yetişkin olana dek diş hekimine gidemiyor hatta bazı insanlar yetişkin olduklarında bile diş doktoruna gitmiyorlar. Bu durum dişlerinde ciddi problemlemlerin oluşmasına neden oluyor. Gelişen teknoloji ve diş hekimlerinin kullandığı aletlerin gittikçe modern hale gelmesi bu korkunuzu yenmekte faydalı olacaktır.  Peki dişçi korkusu nasıl aşılır?

Teknolojinin Gelişimi

Dişçi korkusu nasıl yenilir sıkça sorulan bir sorudur. 1990’lı ve 2000’li yıllarda teknolojik imkanlar fazla gelişkin değildi. Diş hekimlerinin kullandığı aletler de daha eski ve köhne idi. Bu durum insanların daha çok canının yanmasına neden oluyordu. Fakat artık daha minimal ve modern aletler ile insanlar çoğu zaman dişlerine müdahale yapıldığını hissetmiyor. Bu korkuyu hissettiğinizde teknolojinin gelişimini aklınıza getirerek korkuyu aşabilirsiniz.

Hasta-Doktor İletişimi

Gittiğiniz doktorun sizinle olan iletişimi ona güven duymanızı sağlayacaktır. Doktorunuza güven duyarsanız korkunuzu daha çabuk yenebilirsiniz. Çünkü doktorunuzun size karşı samimi ve doğal yaklaşımları sizin ona kendinizi teslim etmenize yardımcı olur. Bu sebeple diş hekimlerinin insan psikolojisinden anlayıp, ona göre bir yaklaşım geliştirmeleri gerekir. Hasta ile doktorun bir süre başka konular üzerine sohbet etmesi de hastayı rahatlatacaktır. Ayrıca doktorun her yaptığı işlemi hastasına nazik bir biçimde anlatması ve tüm süreçlerden haberdar etmesi de hastayı psikolojik olarak daha hazır hale getirecektir.

Eğlenceli Seanslar

Doktorunuzdan rica ederek sizin için bir müzik açmasını isteyebilirsiniz. Müziği dinlerken diş aletlerinin sesini duymayacak ve oraya odaklanmayacaksınız. Ya da televizyon, film izleyebilir ve böylece odağınızı değiştirebilirsiniz.

Sakinleştirici Kullanımı

Eğer diş hekimine gitmek de çok fazla zorlanıyorsanız sakinleştirici kullanmanızda fayda vardır. Doktorunuz ile görüşüp uygun ilaçları onun önerdiği bir biçimde kullanmanız gerekir. Kendi kendinize ilaç içmek sağlığınıza zarar verebilir.

NLP ve Hipnoz

Dilerseniz NLP ve hipnoz gibi bazı tekniklerden de yararlanarak dişçi fobinizi yenmeniz mümkün. NLP ile bilinçaltına bazı telkinler gönderilerek bilinçaltı kodlarınız değiştirilir. Böylece fobiniz sonsuza dek yok olur. Bunun yanı sıra bir uzman eşliğinde kendinize hipnoz uygulatarak size telkin verilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir