Çocuk Diş Sağlığı Neden Önemlidir? Çocukların Dişleri Ne Zaman Çıkar?

cocuk-dis-sagligi

Çocuk diş sağlığı, bir uzmanlık konusudur. Bebekler ve çocukların diş gelişiminin çok iyi bir biçimde takip edilmesi gerekir. Bebeklerin ve çocukların bu döneminde mutlaka uzman hekim ile birlikte hareket edilmesi lazımdır. Ağız ve diş sağlığı bölümü ile birlikte hareket eden ebeveynler çocuklarının sağlıklı bireyler olmasına katkıda bulunurlar. Peki çocuk diş sağlığı neden önemlidir?

Bebeklerin Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Bebeklerin dişleri genellikle altı aylıkken çıkmaya başlar. Bu dönemde alt ve öndeki iki diş yani orta kesici dişler çıkar. Bundan kısa bir süre içinde üst orta kesici dişler çıkmaya başlar. Bu dönemi takip eden 18-24 ay içinde de diğer süt dişler çıkar. Fakat belirli bir sırası yoktur. Bebek en geç üç yaşına geldiğinde genel olarak yirmi süt dişinden çıkmış olması gerekir.

Bebeklerin Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebekler diş çıkarırken; salya akması, iştahsızlık, dişetlerinde kaşıntı, huysuzluk gibi durumlar meydana gelebilir. Bazı bebekler diş çıkarırken ateşleri yükselebilir. Dişin çıkacağı bölgeler şişebilir. Bebeklerin ateşleri 37,5 sınırını geçtiği zaman mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerin Diş Ağrısı Nasıl Azaltılır?

Bebeğinizin dişlerini ıslak bir gazlı bezle ovarak ağrısını biraz azaltmanız mümkün. Soğuk bir diş halkası da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Bebeklerinizin kızartılmış ekmek ya da diş kurabiyesi çiğnemesi de ağrıyı geçirebilir. Bebeklerin diş çıkarırken çektiği ağrıyı geçiren ve onları rahatlatan ilaçları da dişetlerine sürebilirsiniz.

Çocukların Kalıcı Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Çocuk diş sağlığı oldukça hayati bir öneme sahiptir. Bu dönemde diş gelişimine dikkat edilmezse ileride büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Çocuklar, altı yaşında süt azılarını çıkardıktan sonra altı yaş dişleri denilen kalıcı dişleri çıkarmaya başlar. Bu dişler alt ve üst çenede sağda ve solda ikişer tane bulunur. Bazı durumlarda süt dişi sanılır ve diş çürüğü sonucu çekilirler. Fakat bu dişlerin çekilmesi çocuk diş sağlığı açısından olumsuz bir etki yaratır. Yedi ile on bir yaş arasında çocukların süt dişleri sallanmaya başlar. Yeni dişler, süt dişlerin yerini alır. On iki yaşında ikinci daimi büyük azı dişleri çıkar.

Çocuk Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Çocuk diş sağlığı korunması için onlara düzenli diş fırçalama alışkanlığı edindirilmesi gerekir. Anne ve babalar, dişlerini çocukları ile birlikte fırçalayarak modelleme yapmalarını sağlamalıdır. Ayrıca çocuk bir müddet dişlerini ebeveynlerinin gözetiminde fırçalamalıdır. Çocukların dişlerini dairesel hareketlerle yukarı aşağı ve ileri geri fırçalaması sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir