Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

dis-beyazlatma-nasil-yapilir

Diş beyazlatma herkesin merak ettiği sağlık konuları arasında gelir. Çünkü estetik anlamda dişlerin beyaz olması her kişinin arzu ettiği bir durumdur. Bu işlem diş hekimleri tarafından uygulanır. Dişin en dış katmanı olan minenin üzerinde oluşan ince tabaka zamanla leke halini alır ve bu uygulama ile temizlenir. Dişlerin daha beyaz ve parlak olması için bu uygulamayı düzenli yaptırmak gerekir.

Dişteki Lekeler Neden Oluşur?

Dişlerin sararması ve lekelenmesinin başlıca nedenleri; sigara içmek, kahve ve çayı çok tüketmek ve yaşlanmadır. Bazı durumlarda dişin iç tabakasında da lekelenmeler görülebilir. İç lekelenmelerin nedeni ise çocukken fazla kullanılan tetrasiklin içerikli antibiyotik ilaçlardır. Diş beyazlatma evde nasıl yapılır? Evde diş beyazlatma yapabilmek için çilek, havuç, salatalık ya da karbonat kullanabilirsiniz. Fakat bunlar geçici çözümlerdir. Mutlaka doktorunuzun belirlediği aralıklarla dişlerinizi uzman bir hekim ile beyazlatmalısınız.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Bu işlem uygulanmadan önce diş hekiminiz diş çürüklerinizi tedavi etmelidir. Çünkü beyazlatıcı solüsyonun içeriğindeki bir madde çürük dişlerden sızarak diş hassasiyetini arttırır. Bu uygulama; kuron ve kaplamalarda etki etmez. İlk aşamada dişlerinizin fotoğrafı çekilerek dişteki lekelenme yoğunluğu belirlenir ve ne kadar beyazlatılacağı ölçülür. Beyazlatma işlemi genel olarak 30 ile 60 dakika arası sürer.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Bu yöntemler vital beyazlatma ve non-vital beyazlatma olarak ikiye ayrılır. Vital beyazlatma; canlı sinirleri olan dişlere, non-vital beyazlatma ise; kanal tedavisi olmuş dişlere ve canlı sinirleri yok olan dişlere uygulanır. Non-vital beyazlatma; dişi içten temizleyerek uygulanır. Dişin iç kısmına yerleştirilen beyazlatıcı maddenin üzerine geçici dolgu yapılır ve birkaç gün bu şekilde bekletilir. İstenilen beyazlık elde edildikten sonra işlem sonlandırılır. Daha sonra dişe kalıcı dolgu yapılır. Vital beyazlatma yönteminde ise; bir solüsyon kullanılarak lekeler yok edilir. Bu solüsyon genellikle hidrojen peroksit ihtiva eder. Bu işlemde genel olarak solüsyon ağızlığa konulur ve belli bir süre için ağızda bırakılır. Diş hekimizin; dişinizin ölçüsünü alarak evde diş beyazlatması için bir kalıp yapabilir. Bu kalıp iki hafta kullanılır ve genellikle bu süre içinde kişi dişlerinde istediği beyazlığa ulaşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir