Diş İpi Kullanmak Zararlı Mıdır?

dis-ipi-kullanmak-zararlimidir

Diş ipi kullanımı diş bakımının olmazsa olmazları arasındadır. Dişlerin arasına gün boyu biriken yemek kalıntıları ve plakları temizlemeniz için diş ipleri kullanmanız şarttır. Çünkü çoğu insan ip ile dişlerini temizlerken dişler arasına geçişte teması kaybederler ve çoğu zaman bunu fark etmezler. Dişlerini temizlediklerini sanırlar fakat aslında tam bir temizlik sağlamazlar. Eğer dişinizde kalıntı bırakıyorsanız birçok fizyolojik hatalığa yol açan bakterilerin ve plakların dişlerinizde kalmasına neden olursunuz. Diş ipi ne işe yarar? Bu ip, dişlerinizdeki bu bakteri ve plakları derinlemesine temizler. Böylece diş kökleriniz sağlıklı kalır. Ayrıca diş çürümeleri, kanal tedavileri ve implant uygulamaları yaptırmak zorunda kalmadan sağlıklı dişlere sahip olursunuz. Fakat bu ipi kullanırken doğru tekniği mi kullanıyorsunuz bunu bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipleri kullanırken, kırk santimetre uzunluğunda kopardığınız ipi orta parmağınıza sarın ve beş santimetresini boş bırakın. Baş ve orta parmaklarınız ile ipi iyice gererek dişlerinizin arasına ipi geçirin ve dişetine değdiğine emin olun. İpi ileri geri hareket ettirmek sureti ile dişlerinizi temizleyin. Bazen bu ip, diş etine çok gömülebilir ve diş etini kesebilir. Bu durumda kanama durumu meydana gelebilir. Korkmanıza gerek yok çünkü diş etiniz zedelenmiştir. Birkaç gün içinde diş etiniz iyileşme gösterir. Diş ipi çeşitleri ise tek filamanlı naylon ve çok filamanlı PTFE iplerdir. PTFE ipler kullanım açısından çok daha kolay olduğu için daha sık tercih edilir.

Diş İpi Hijyenik Midir?

Çoğu insanın aklında bu soru vardır. Birçok dişi temizlerken kullanılan bu ip bakterilerin bir bölümünü ağızdaki diğer dişlere ve bölgelere bulaştırır mı? Eğer dişlerinizin bir bölümünde bakteri ya da plak varsa ip ile bu sağlıklı olan bölgelere asla bulaşmaz. Çünkü zaten bakteriler varsa ağzınızın içinde yer alırlar. Diş eti rahatsızlıklarına bu tür bakteri ve mikroplar neden olur fakat yalnızca bunlar neden olmaz. Diş ipi kullanarak bakterilerin düzenini bozabilir ve koloni kurmalarını engelleyebilirsiniz. Böylece diş eti iltihap ve rahatsızlıklarını önlemiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir