Diş Kırılmaları Sebepleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

dis-kirilmasi

Diş kırılmaları, birçok insanda gözlemlenmektedir. Diş, her ne kadar sert bir yapıya sahip olsa da büyük bir darbe ile ya da bir travma sonucu kırılabilmektedir. Dişin yapısının zamanla zedelenmesi ve aşınması da diş kırılmalarına neden olur.

Diş Kırılmaları Neden Olur?

Genellikle dişlerin kırılması, büyük bir kaza sonucu meydana gelir. Vurma ve çarpmalar sonucunda dişte kırılma gözlemlenebilir. Bunun dışında çürük dişlerde de kırılmalar oluşabilir. Bunun nedeni dişin yapısının bozulması ve diş minesinin zedelenmesidir. Çok sıcak içeceklerin ardından çok soğuk içeceklerin tüketilmesi de dişte çatlakların meydana gelmesine sebep olur. Dişteki çatlaklarda zamanla kırılır.

Diş Kökü Zarar Görmüşse Ne Yapılmalıdır?

Çarpmalar ve travmalar sonucu dişinizin kökü yerinden oynamışsa ya da diş kökü zedelenmişse mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Diş hekiminin bu durumda size kanal tedavisi yapması gerekecektir. Kırık diş, zamanla daha büyük sorulara yol açacağı için derhal tedavi edilmelidir. Eğer ön dişlerinizde kırık oluşmuşsa kanal tedavisi ve estetik diş dolgusu uygulanmaktadır. Fakat arka ya da yan dişlerinizde kırılmalar varsa bunlar için kompozit dolgu ya da porselen kaplama tedavileri uygulanabilir. Kök kırıkları oluşmuşsa vidalı kuron kaplama uygulaması yapılabilir.

Ön Diş Kırıkları İçin Hangi Tedavi Yöntemi Kullanılmalıdır?

Diş kırılmaları tedavisi için uzman hekiminizin önereceği bir yöntem seçmelisiniz. Ön dişlerde genellikle estetik kaygılar ön planda olduğu için arka dişlerden farklı uygulamalar yapılabilir. Estetik bir görüntü için zirkonyum diş kaplama, bonding, yaprak porselen kaplama ya da lamine kaplama gibi seçenekler değerlendirilebilir. Porselen laminate veneer denilen yaprak porselen kaplama yöntemi dişlerden ölçü alınarak hazırlanır. Labaratuar ortamında hazırlanan porselen laminate veneer kalıpları dişlerin üstüne yapıştırılırlar. Bu uygulama hem sağlıklı hem de estetik bir sonuç verir. Bu kaplamalar renklenme yapmazlar ve uzun ömürlü bir niteliğe sahiptir.

Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Dişinizle sert cisimleri kırmaya çalışmak diş çatlak ve kırıklarına neden olacaktır. Dişinizle gazoz ya da soda kapağı açmak, fındık ya da ceviz gibi kabuklu kuruyemişleri kırmak, sıcak bir içecek içtikten hemen sonra çok soğuk bir içecek içmek, günlük diş bakımını ihmal etmek gibi etkenler diş kırılmalarına neden olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir