Diş Lekeleri Nasıl Yok Edilir?

dis-lekesi

Diş lekeleri, dişinizin sağlığını kaybetmeye başladığının göstergesidir. Yeterince bakılmamış dişlerde lekelenme oluşma olasılığı bir hayli yüksektir. Üstelik bu lekeler dişlerinizin estetik görüntüsünü de kaybetmesine neden olur. Diş beyazlatma işlemi ile diş lekelenmelerini yok etmek mümkündür. Fakat bu lekelere neden olan alışkanlıklarınızı da bırakmanız gerekir. Birçok etken dişlerde lekelenmelere yol açabilir.

Diş Lekeleri Neden Oluşur?

Dişleriniz sararmış, grileşmiş ve parlaklığını kaybetmiş bir görüntü sergiliyorsa diş lekeleri oluşmuş demektir. Bu duruma yol açan birden çok etken mevcuttur. Özellikle çay ve kahvenin aşırı tüketimi diş lekelenmelerine sebep olur. Kişinin sigara kullanma alışkanlığı da dişlerde sararmaya neden olur. Kola gibi gazlı içeceklerde hem diş minesinde zedelenmelere hem de lekelere sebep olmaktadır. Tüm bu etkenlerin yanı sıra kullanılan gargaralar da bu duruma etkendir. Diş lekeleri yoğun düzeyde ise diş hekiminin gözetimi altında profesyonel beyazlatma yöntemine başvurmalısınız. Fakat lekelenme az düzeyde görülüyorsa evde medikal ve bitkisel yöntemleri kullanabilirsiniz.

Diş Lekeleri Nasıl Çıkar?

Diş lekeleri için medikal çözümler mevcuttur. Dişleri beyazlatabilmek için eczanelerde bulunan ilaçları ya da diş macunlarını dişlerinize uygulayabilirsiniz. Ya da diş hekiminizden karbamid-peroksid uygulamasını talep ederek yoğun lekelerden arınabilirsiniz. Yine karbamid-peroksid ihtiva eden jelleri kullanarak dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

Diş Lekeleri İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Bir miktar karbonat ya da kabartma tozu ile dişlerinizi ovarak beyazlık sağlayabilirsiniz. Ayrıca karbonatı diş macununuza karıştırarak dişlerinizi de fırçalayabilirsiniz. Kurutulmuş adaçayı yapraklarını elinizde ufalayarak diş macununuza karıştırıp dişlerinizi fırçalarsanız hem beyazlatmış hem de dişlerinizi parlaklık katmış olacaksınız. Taze cevizin yaprağı ile dişlerinizi ovabilirsiniz. Birkaç hafta içinde dişlerinizdeki beyazlığa şaşıracaksınız. Karbonat ile tarçını karıştırıp diş macununuza karıştırın ve dişlerinizi fırçalayın. Hem nefesiniz tazelenecek hem de dişlerinizdeki lekeler temizlenecek. Yarım limon suyu, iki damla zeytinyağı ve bir çay kaşığı karbonatı bir kapta karıştırın. Daha sonra diş fırçanızı bu karışıma batırıp dişlerinizi fırçalayın. Özellikle sigaradan dolayı sararmış dişleriniz anında beyazlayacaktır. Taze bir çileği ikiye bölerek dişlerinizi ovun. Böylece dişleriniz hem parlayacak hem de lekelenmeler yok olacaktır. Üstelik nefesinizde mis gibi çilek kokacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir