Diş Sağlığı Neden Bozulur? Diş Sağlığını Bozan Etkenler Nelerdir?

dis-sagligi

Diş sağlığı, fizyolojik ve bütünsel olarak sağlığımızı önemli ölçüde etkilemektedir. Çünkü dişlerin çürümesi ve dişeti iltihapları; bademcik iltihaplanmalarına, enfeksiyon hastalıklarına, solunum yolu hastalıklarına ve sindirim sistemi hastalıklarına yol açabilir. Bu yüzden düzenli olarak diş hekimi tarafından diş bakımı yaptırmanız önemlidir. Diş sağlığı için neler yapmalıyız? Sorunun cevabı yazımızda…

 

Dişlerin Çürümesine Yol Açan Etkenler Nelerdir?

Genel olarak diş yüzeyinin durumu, bakteriler, laktobasiller ve streptokok toplulukları dişlerin çürümesine yol açar. Diş çürümesi; ırksal, sosyolojik ve beslenmeden dolayı meydana gelir. Diş çürükleri genellikle florür eksikliğinden kaynaklanır. Eğer diş çürükleri, zamanında müdahale edilmezse ve dolgu yaptırılmazsa çürük diş köküne değin uzar. Diş kökündeki oyuklar ise mikroorganizmaları içinde barındırmaktadır. Bu durum ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Diş çürükleri tedavi edilmezse; kalp hastalıkları, eklem romantizması, böbrek hastalıkları, göz hastalıkları, ağız kokuları ve alerjik hastalıklara yol açabilir. Ayrıca dişeti iltihaplanmaları ve dişeti rahatsızlıkları da ileride büyük problemlere yol açabilir. Dişlerin çarpık olması ve çene problemleri de fark edildiği anda tedavi edilmelidir. Özellikle çocuk yaşta fark edilen çarpık diş ya da çene ile ilgili sorunlar diş telleri ile düzeltilebilmektedir.

Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

Dişlerimizin sağlıklı olması için günde mutlaka iki kez dişlerin fırçalanması gerekir. Dişlerin ileri ve geri, ön dişlerin ise dairesel hareketler ile fırçalanması ideal bir yöntemdir. Mutlaka ağız gargarası ve diş ipi kullanarak diş fırçasının ulaşamadığı yerlerin de mikroorganizmalardan arındırılması lazımdır.

Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Dişlerin daha sağlıklı olabilmesi için süt ve süt ürünlerinin sürekli tüketilmesi gerekir. Ayrıca meyve ve sebzeler tüketilerek sağlıklı beslenilmesi önemlidir. Dişlerin güçlenmesini sağlayan fosfor, mineraller, kalsiyum, A, C ve D vitaminleri mutlaka diş sağlığı için yapılması gerekenler arasındadır. Özellikle tatlılar ve şekerli gıdaları yedikten sonra dişler fırçalanmalıdır. Gazoz, kola gibi asidik içecekler diş minelerine zarar verir bu yüzden uzak durulmalıdır. Dişlerinizle fındık ve ceviz gibi sert kabuklu yiyecekleri kırmak, dişlerinizin kırılmasına yol açar. Kürdan yerine diş ipi kullanarak dişler temizlenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir