Diş Sararması Nasıl Yok Edilir?

dis-sararmasi

Diş sararması, birçok insanın şikayet ettiği konulardan biridir. Diş sararması neden oluşur? Sararmış olan dişler, plak birikimi olduğunu gösterir. Eğer diş bakımı doğru bir biçimde yapılmazsa, diş çürükleri meydana gelir. Bunun yanı sıra sararmış dişler estetik açıdan da hoş bir görüntü sergilemez. Sararmış dişler bakımsız bir görüntü oluşturur. Gülüşlerinizi bile etkileyebilir. Diş sararması nasıl önlenir? Sizler için yazdık.

feslegen

Fesleğen

Fesleğen, diş beyazlatma yöntemlerinden en iyisidir. Yalnızca diş beyazlatma da değil ağız sağlığı için de önemli olan fesleğenin yaprakları gün içinde çiğnenebilir. Ya da fesleğen yaprakları kurutulup diş macunu ile karıştırılabilir. Bu karışım ile dişlerin her gün fırçalanması gerekir.

tuz

Tuz

Diş sararması çözüm yöntemlerinden birisi de tuzdur. Tuz ile karbonat bir kapta karıştırılarak, karışım ile diş yüzeyleri ovulabilir. Çünkü tuz taneciklerinin aşındırıcı bir etkisi vardır. Bunun dışında diş macununa tuz ekleyip dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

portakal-kabugu

Portakal Kabuğu

Portakal kabuğu ile dişlerinizi ovarak sararmış dişlerinizi bembeyaz yapmanız mümkündür. Portakalın içerdiği kalsiyum ve C vitamini ayrıca diş sağlığına da olumlu etki edecektir. Bunun yanı sıra nefesinizin hoş kokmasını sağlayacaktır.

havuc

Havuç

Havuç da sararmış olan dişlerinizi beyazlatabilir. Çünkü havucun içerdiği maddeler plakları temizlemektedir.

neem-bitkisi

Neem Bitkisi

Neem yaprakları hem nefesi tazeler, hem dili ve ağız içini temizler. Aynı zamanda dişlerin rengini de beyazlaştırır ve diş sararması durumunu ortadan kaldırır. Bir damla neem yağını diş macununa karıştırarak dişlerinizi de fırçalayabilirsiniz.

karbonat

Karbonat

En bilinen ve klasik diş beyazlatma yöntemi ise karbonattır. Karbonat, ağız boşluğunda oluşan asitleri nötralize etmektedir ve aşındırıcı etkisi ile sarı görüntüyü yok eder. Karbonat ile dişlerinizi ovarsanız harika bir gülüş elde edebilirsiniz.

cilek

Çilek

Hoş kokusu ve tadı ile çilek yalnızca lezzetti bir meyve değil aynı zamanda sararmış dişlerin ilacıdır. Malik asit içeriği ile diş beyazlatmasında kullanılır. Birkaç tane çileği ezip içine karbonat ekleyin. Hamur kıvamına gelen karışımı dişlerinize yapıştırın. Biraz beklettikten sonra ılık su ile ağzınızı durulayın.

muz-kabugu

Muz Kabuğu

Muz kabukları ile dişlerinizi on beş dakika kadar ovarsanız hem diş etleriniz yumuşayacak hem de dişleriniz bembeyaz olacaktır. Ardından dişlerinizi fırçalamanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir