Diş Zonklaması Nedeni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

dis-zonklamasi

Diş zonklaması genel olarak geceleri başlar. Diş ağrıları nabız atışına benzer ve pulpadan kaynaklanır. Gece diş ağrıları genellikle dişetlerinin iltihaplanması, diş minesinin aşınması ya da diş çürüklerinden dolayı oluşur. Diş ağrıları çeken insanlar genelde dayanılmaz hale gelene dek diş hekimine gitmeyi reddederler. Yanlış antibiyotik kullanımı ve dişlere uygulanan rastgele ilaçlar dişlerin daha çok zarar görmesine neden olur. Dişlerin üzerine Vermidon, Parol gibi ağrıkesiciler koymak ya da asprin koymak dişetlerine zarar verir. Bunun dışında dişlere kolonyalı pamuk koymak da aynı olumsuz etkiyi yaratır. Bu tür kimyasal müdahaleler diş etinin dokusunu bozar ve diş etini eritir. Peki diş zonklamasına ne iyi gelir?

Diş Temizliği

Öncelikle dişlerinizi düzgün bir biçimde fırçalamalısınız. İleri geri ve dairesel hareketler ile yukarı ve aşağı dişlerinizi fırçalamanız yetmez. Daha sonra diş ipi ile diş aralarındaki kalıntılar iyice temizlenmelidir. Ardından ağız çalkalama suyu ile tüm ağız boğaza kadar gargara yapılmalıdır. Böylece bakteri ve mikroorganizmalar temizlenecektir.

Soğuk Kompres

Eğer dişeti iltihaplanması varsa ve yanağınız şişmişse soğuk kompres yapmanızda fayda vardır. Bir buz torbasını alın ve havluya sarıp bir müddet yanağınızda tutun. Buz torbasını direk yüzünüze bastırmanız buz yanığına neden olacağından mutlaka havluya sarmalısınız.

Tuzlu Su

Diş temizliğinden sonra tuzlu su ile ağız ve boğazınıza gargara yaparak dişlerinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Sirkeli Su

Diş zonklaması nasıl geçer sorusu oldukça sık soruluyor. Cevabı sirkeli suda… Sirkeli su ile ağzınızı ve boğazınızı temizlerseniz dişleriniz arınacaktır. Ayrıca bu gargara diş ağrınızı da hafifletecektir.

Karanfil Yağı

Bir pamuğa birkaç damla eugenol yani karanfil yağı damlatarak ağrıyan dişinizin üstüne koyun. Bir müddet sonra diş ağrınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

Diş zonklaması tedavisi için mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır. Bu anlattığımız yöntemler geçici tedavilerdir. Eğer diş çürükleri tedavi edilmezse ileride ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir